Szukaj

* Kilka pierwszych dni po przybyciu szczenięcia do Państwa domu należy przeznaczyć na aklimatyzację.

 

W miarę możliwości prosimy ograniczać kontakt z innymi psami, butami itp.
W tym czasie podajemy pokarm, który szczenię otrzymywało wcześniej /należy o niego zapytać poprzedniego opiekuna szczenięcia/hodowcę. Jeśli zmieniamy karmę, należy to robić stopniowo.


* Leki do ODROBACZENIA podajemy min. 2 razy.
Szczenię powinno zostać odrobaczone przed pierwszym szczepieniem i później w odstępach min. dwutygodniowych przed następnymi.
Lek do odrobaczenia mogą Państwo kupić w lecznicy i podać samodzielnie. Należy jednak znać wagę zwierzęcia.
W przypadkach wątpliwych można wykonać badanie kału w kierunku pasożytów pozostawiając próbkę kału w lecznicy (kał zbieramy z trzech kolejnych dni po kawałku i tak przygotowaną próbkę dostarczamy do przychodni).

* Prosimy, aby przynosząc nieszczepione szczenięta do lecznicy, nie pozwalali Państwo im na dotykanie czegokolwiek, nie stawiali na podłodze.

* SZCZEPIENIA należy wykonywać po uprzednim odrobaczeniu zwierzęcia.
Pierwszą szczepionkę można podać w wieku 6 tygodni /NobiVac Puppy DP; nosówka, parwowiroza/, następne szczepionki podawane są najczęściej w wieku 8-9 tygodni /przeciwko nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parwowirozie, kaszlowi kenelowemu, leptospirozie/ i 11-12 tygodni /powtórzenie w/w/.
Powyższy schemat należy oczywiście omówić z lekarzem, być może ulegnie zmianie w przypadku Państwa podopiecznego.

Szczepionka przeciwko wściekliźnie podawana jest zazwyczaj po ukończeniu 3-go miesiąca życia.
Kolejne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie wykonywane są po roku.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe.

* Sposób ŻYWIENIA szczenięcia zależy od Państwa wyboru. Najprostsze i w gruncie rzeczy najtańsze jest żywienie karmami przeznaczonymi dla szczeniąt. Zapewnią one wszystkie niezbędne składniki /niekiedy szczenięta ras dużych i olbrzymich wymagają jeszcze dodatków w formie tabletek lub proszku, specjalnie przeznaczonego dla /.

Rodzaj karmy dobrze jest omówić z lekarzem. Jeśli podają Państwo pokarm przygotowywany w domu, wymaga to zazwyczaj dodatku preparatu mineralno-witaminowego np. Salvical. Zawsze dobrze jest podawać szczenięciu pokarm urozmaicony, dodawać do karmy ser biały, owoce, warzywa, jogurty naturalne, kefiry.

* KĄPIELE należy wykonywać tylko, kiedy są one konieczne. Podczas kąpieli niszczymy naturalną, ochronną warstwę lipidową skóry psa.

* Zalecane jest kontrolowanie CZYSTOŚCI USZU co kilka-kilkanaście dni i czyszczenie ich, o ile to konieczne, wacikami nasączonymi preparatami do
czyszczenia uszu

* W okresie występowania KLESZCZY stosowanie preparatów zabezpieczających.

* Możliwe jest stosowanie PREPARATÓW ANTYKONCEPCYJNYCH zapobiegających występowaniu cieczki, jednak ich stosowanie pociąga za sobą pewne ryzyko wystąpienia stanów zapalnych narządu rodnego. Dlatego zalecamy raczej sterylizację suk.

* Zalecamy wszczepianie szczeniętom MIKROCZIPÓW IDENTYFIKACYJNYCH, których numer wprowadzany jest do ogólnoeuropejskiej bazy danych. W razie zagubienia się psa, łatwo będzie znalazcy odnaleźć Państwa.
Poza tym czytelne/trwałe oznakowanie psa jest warunkiem swobodnego podróżowania z czworonogiem po Europie.

Na górę